człowiek musi sobie czasami polatać
piątek, 20 lutego 2009

W uzupełnieniu tekstu Tomka Urzykowskiego (dzisiejsza Stołeczna), przedstawiam świeżutką fotke sprzed 1.5 godziny.

 

fot.jg

18:11, jerzy.gumowski , WILANÓW
Link Komentarze (6) »
czwartek, 19 lutego 2009

 Po pączkowej porażce w siedzibie PIS , trafiłem na uroczystość wręczenia nagrody im. Biskupa Romana Andrzejewskiego do siedziby Episkopatu . Okazało się, że Tłusty Czwartek jest na prawdę tłusty.
Nagrodę otrzymał  bp. Alojzy Orszulik, a wizyta pani prezydentowej nie była związana z brakiem pączków w siedzibie PIS.

 

 

 

 

fot.jg

 

Tłusty czwartek, pączki i tradycyjna polska gościnność, to w skrócie dzisiejsze doświadczenia  fotoreportera konferencyjnego.
A było tak: 13.30 brać dziennikarska została zaproszona na konferencje prasowa prezesa Jarosława Kaczyńskiego do siedziby partii. Konferencja jak to konferencja, właściwie było to oświadczenie wypowiedziane w trzy minuty bez pytań dziennikarzy i bez odpowiedzi prezesa.  Ponieważ prezes wyszedł dość szybko bohaterem konferencji zostały pączki - wiadomo TŁUSTY CZWARTEK .
DWA PĄCZKI ! bo choć przyszedłem pół godziny wcześniej to tylko dwa pączki czekały na dziennikarzy. Historii pierwszego nie znam ale za to drugi po zniknięciu z talerza po kilku minutach pojawił się ponownie ale nadgryziony.
Widocznie ten drugi nie smakował najlepiej. Na koniec znikneły oba paczki co spowodowało moje oburzenie.

Na szczęście w siedzibie PIS jest współczesna maszyna do  „łubu dubu” (ostatnia fotografia). Można do niej podejść i tak jak na filmie „Miś „wyrazić swoje żale .

 

 

 

 

 

 

fot.jg

 

 

niedziela, 15 lutego 2009

Nie mogłem się powstrzymac od krótkiego komentarza do wyników konkursu WWP 2009.


Tegoroczny konkurs odsłonił dwa światy fotografii prasowej . Pierwszy tradycyjny , opierający się na dziennikarskich doświadczeniach fotoreporterów na ich wyczuciu rzeczywistości i umiejętności bycia tam gdzie dzieją się ważne dla świata rzeczy ( fotoreportaż Wojtka Grzędzińskiego) .


Drugi to wyimaginowany świat fotografów świadomych  własnych niemożliwości. Szukających środków wyrazu w wymyślonych i kreowanych obrazach.( Zhao Qing/China Youth Daily).
Ale między tymi dwoma światami w konkursie zaistniały, także  świetne portrety transwestytów  i  dość szokująca choć prawdziwa prezentacja „wycieczki do Auschwitz-Birkenau”.


Tegoroczny konkurs jest wydarzeniem przełomowym , elementem eksperymentu jakiego dokonują z fotografią wydawcy i fotoedytorzy.
Nowy styl a właściwie nowe odkrycie WPP związane jest  z kreatywnością fotografów ich pomysłem na manipulowanie odbiorcami . Do tej pory taki styl fotografowania nie dotyczył fotografii prasowej. Dziś z wyników konkursu można odczytać następujące przesłanie  – posadź Romów w ich  pokojach i zrób zdjęcie (Carlo Gianferro, Italy) pokażesz prawdziwy świat cygańskiej społeczności , albo opisz sycylijskie slumsy kolorową fotką robioną  dla  magazynu wnętrzarskiego, (Massimo Siragusa, Italy).


Brońmy się przed takim postrzeganiem fotografii – to jest tabloizacja. W imię przypodobania się przeciętnemu odbiorcy WPP zaczyna promować złe pomysły albo te, które noszą znamiona plagiatu . Czym jest bowiem pomysł fotografowania twarzy boksera przed i po walce ? (Howard Schatz, USA),. Moim zdaniem plagiatem kilku innych przedsięwzięć fotograficznych w tym projektu Aleksandra Prugara nagrodzonego na  krajowych konkursach , pokazującego górników przed i po pracy. Ile jeszcze razy rózni fotografowie będa powielać pomysł (sztuczke ) portretowania przed i po? Czy na pewno powinni za to dostawać nagrody?


Przerażająco płytki i kompletnie nieprzystający do miana fotografii prasowej projekt Carlos Cazalis, Mexico dostaje na WPP pierwszą nagrodę w jednej z kategorii . A tak na prawdę studenci szkół fotograficznych realizują takie pomysły jako zadania warsztatowe. Podobnie jest z projektem „telewizyjnej olimpiady” (Zhao Qing, China)


To były moje krytyczne uwagi dla WPP - plusem dla jurorów i konkursu są znakomite materiały z Gruzji Tanzanii(Johan Bävman, Sweden
)
i z Chin (Chen Qinggan, China).

Do plusów zaliczył bym zwykłą fotografię polityczną z wyborów w USA (Callie Shell, USA) - jest ciekawsza od źle wymyślonych pseudo fotograficznych projektów (Li Jiejun , China)


Tabloizacja zawodu, tabloizacja życia – mam małą nadzieję , że WPP 2009 przejdzie do historii jako eksperymentalne badanie rynku tabloidów.

guma

sobota, 14 lutego 2009

Kilka tygodni temu sięgnąłem do mojej zaczarowanej walizeczki a tam na wierzchu leżał zwinięty w rolkę czarno-biały film. Na filmie było 36 klatek, zrobionych kilka chwil po tragicznym wybuchu w rotundzie PKO w Warszawie. W wyniku wybuchu śmierć poniosło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych. Działo się to 15 lutego 1979r o godz. 12.37.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot.jg

12:40, jerzy.gumowski , codzienne sprawy
Link Komentarze (8) »
piątek, 13 lutego 2009

World Press Photo 2008 roztrzygniete. Jest kilka polskich akcentów. Najważniejsze to wygrana Tomasza Wiecha „GW” (3 miejsce w kat. Życie Codzienne) oraz  Wojtek Grzędziński za fotografie z Gruzji, z tego samego terenu fotografie Justyny Mielnikiewicz.


Tradycyjnie nagrodę dostał Tomasz Guzowaty za fotografię z Mongolii.


Ja jednak zatrzymam się nad kolejnym laureatem. Jest nim Kacper Kowalski, paralotniarz i fotograf. Obecnie próbuje pobić rekord polski w przelocie otwartym w Australii.


Kacper dostał druga nagrodę za reportaż w kategorii  „Sport i rozrywka”
Mam swój udział w tych fotkach . Lataliśmy z Kacprem w lipcu 2007r nad Władysławowem  i okolicami. Ja dostałem nagrodę  za zdjęcia znad plaży na polskim Grand
Press Photo 2008 , Kacper powtórzył latanie nad plażą w 2008 i dostał nagrodę na World Press Photo 2009.
Kacper GRATULACJE!!!!

Na koniec apel do fotografów i do siebie samego – WYSYŁAJCIE WASZE PRACE NA KONKURSY – WARTO!!!

 

11:42, jerzy.gumowski , codzienne sprawy
Link Komentarze (5) »
czwartek, 12 lutego 2009

Adam zrobił ten film z wielkim zaangżowaniem i pasją. To pierwsza taka próba połaczenia fotografii i filmu HD robionego aparatem fotograficznym. Zresztą do niedawna nie było profesjonalnego aparatu pozwalającego na nagrywanie filmow w wysokiej rozdzielczości. Adamowi bardzo dziękuję !!!!! jak na razie film i Adam zbieraja same pochwały i gratulacje do których ja przyłączam się w całkowicie.
 jg

Krótki film o lataniu
16:40, jerzy.gumowski , Paralotnia
Link Komentarze (12) »
wtorek, 10 lutego 2009

Prawie dwa tygodnie zajeło wyedytowanie tego filmiku. Wszystkie fotografie oraz filmy zrobione z ziemi są autorstwa Adama Kozaka. Całość zmontował Mateusz Gumowski a ja wystapiłem w roli która bardzo lubię.

Adamowi i Mateuszowi bardzo dziękuję za zrobienie super pamiatki.

 

 
 
13:22, jerzy.gumowski , Paralotnia
Link Komentarze (5) »

Bardzo się ucieszyłem, że na Wdechach 2008 rozdanych laureatom, w tym pani Joannie Mytkowskiej są podpisane fotografie moich kolegów w tym jedna moja .
Miło mi że decha Pani Mytkowskiej stanie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

fot.Filip Klimaszewski

 

fot.jg

 

fot. Filip Klimaszewski

poniedziałek, 09 lutego 2009

"17 stycznia 2009 roku zmarł nagle nasz kolega Janusz Sobolewski członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1979 roku, wybitny artysta i wspaniały Kolega."

To lakoniczny komunikat Związku, tak na prawdę Sobolewski w latach PRL-u znany był z fotografowania kobiecych aktów.

W tamtych czasach   fotograficzny akt kobiecy obięty był cenzurą państwową i cenzurą społeczną, która w obnażonych kobietach widziała obraz zła, demoralizacji, i wpływów "zgniłego kapitalizmu" przeniesionego w umysły artystów przez "imperjalistyczne ideały". 

Pogrzeb odbędzie się 18 lutego 2009 roku o godzinie 12.15 w kościele „Dzieciątka Jezus”, ul Lindleya 12.
Odprowadzenie do grobu rodzinnego na cmentarz przy ulicy Wolskiej 140 A w Warszawie (brama główna godzina 14.30).

 

 

 

 Fotografował też znane postaci tamtych czasów np. Agnieszka Osiecka

 i Karin stanek na festiwalu w Opolu

 

 

19:30, jerzy.gumowski , codzienne sprawy
Link Komentarze (1) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 38
Zagłosuj na ten blog w konkursie Bloger 2008
wyborcza.pl
Jerzy Gumowski

Fotografuję od zawsze, w Gazecie Wyborczej jestem od początku, a na paralotni latam od 10 lat. Fotografia i latanie to moje dwie największe pasje.

top | © Agora SA | design by kate_mac
  • rospuda
  • tybetwatch