człowiek musi sobie czasami polatać
środa, 21 stycznia 2009

Nie słuchajcie krytyków sztuki ! Z nimi jest podobnie jak w słynnej „teatralnej” sekwencji filmu „Miś” . Albo sobie włosy z głowy wyrywają albo mają czarne myśli ( TU)  związane z dinozaurami polityki niskiego lotu.

  W Centrum Sztuki Współczesnej w  Zamku Ujazdowskim można obejrzeć wspaniałą wystawę fotograficzną Stowarzyszenia Artystycznego  Łódź Kaliska  (Marek Janiak, Adam Rzepecki, Andrzej Wielogórski, Andrzej Świetlik).
"Niech sczezną mężczyźni. 300 lat Łodzi Kaliskiej" to kilkanaście wielkich fotografii  panoramicznych, przeniesionych na plastikowy podkład metodą druku solwentowego.

To nowość w wystawiennictwie fotograficznym,  bo do tej pory przyjęło się,  że podstawowym nośnikiem obrazu fotograficznego wystawianego w galeriach jest materiał światłoczuły.  Ale to nie jedyna nowość. Technika cyfrowa dała możliwość stworzenia obrazu płaskiego  pokazującego kąt widzenia od 180 do 360 stopni  a narzędzia typu Photoshop pozwoliły zapełnić obraz dowolną ilością różnie zakomponowanych modelek.


Prowokacyjne drażnienie się z feminizmem dodaje tej wystawie pikanterii. Oglądając prace nie da się uniknąć  atmosfery subtelnego erotyzmu ale przecież wielkie dzieła i wielcy twórcy uwielbiali kobiety szczególnie nagie kobiety.
Z pozycji okrutnego męskiego szowinisty i drania polecam wszystkim tą wystawę . Jest znakomita pod każdym względem.

 

 

 

 

 

 Wystawę oglądał ze mna miłosnik i znawca kobiet  Czarek Sokołowski.

16:44, jerzy.gumowski , codzienne sprawy
Link Komentarze (2) »
wtorek, 20 stycznia 2009

Gdy czytam takie teksty to odradza się we mnie wiara w ludzi i dziennikarstwo. Na mądrości Ewy Milewicz zawsze można polegać. W "pasztecie" produkowanym przez media (szczególnie telewizje) tekst Ewy jest jak perełka wrzucona między wieprze.

Dla Ewy z podziękowaniami taka dziwna fotka !

fot.jg

 

22:24, jerzy.gumowski , Paralotnia
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 19 stycznia 2009

Do czego może doprowadzić kryzys ? W 2002 roku wyspa na Zalewie Zegrzyńskim była kolorowa i przystrojona w ciepłe barwy. W czasach kryzysu stała się bardziej czarno-biała .

 

ROK 2002

 

KRYZYS

22:43, jerzy.gumowski , Paralotnia
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 18 stycznia 2009

Beata na swoim blogu  napisała o nowym fotografie Białego Domu .  Jeżeli on może to znaczy, że wbrew fotoedytorom i wydawcom  my fotografowie też możemy.

Nie widziałem w ostatnich latach tak dobrego materiału z kampanii wyborczej opowiadającego historię jednego polityka !

Polecam zainteresowanym.

21:07, jerzy.gumowski
Link Dodaj komentarz »

Kiedyś było ich pełno,  w parkach, ogrodach i na skwerach. Dziś zobaczyć  gila w mieście to spore szczęście. To jeden z najładniejszych ptaków, oczywiście mowa o samcu bo samiczki są …… szare.

 

fot.jg

 

17:21, jerzy.gumowski , PTAKI
Link Komentarze (6) »
sobota, 17 stycznia 2009

W zimowej czarno-białej rzeczywistości pokażę wam trochę koloru!

Zalew Zegrzyński dziś.

 

 

 

 

fot.jg

20:13, jerzy.gumowski , Paralotnia
Link Dodaj komentarz »
piątek, 16 stycznia 2009

Absolutnie niebywałe graniczące z cudem  lądowanie samolotu w rzece Hudson, przypomniało o problemie samolotów i ptaków. Nie wszyscy wiedzą ale na lotnisku Okęcie straszeniem ptaków zajmuje się sokolnik Grzegorz Dzik . Na wyposażeniu swojej placówki ma sokoły wędrowne, jastrzębia i kilka innych ptaków.
Najciekawszy z nich to orzeł przedni – prawdziwy orzeł w galerii drapieżników latających w Polsce. Jak wiadomo Bielik nie jest orłem .

 

 

 

 

 

20:12, jerzy.gumowski , PTAKI
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 stycznia 2009

Wszyscy zostawiamy po sobie jakieś ślady ( no może nie wszyscy) . Ślady na śniegu są bardzo wyraźne i czytelne. Gdyby na ich podstawie przeanalizować kondycję społeczną to tylko ostatnia fotografia jest optymistyczna. Ślady na śniegu we wsi Obory,  wpisują się całkowicie w prowokacyjną wystawę artysty Davida Czernego zaprezentowaną w Brukseli.

Nie rozumiem za co Czerny przepraszał na swoim blogu.

 

 

A tu trochę optymizmu!!!!

fot.jg

środa, 14 stycznia 2009
BIEL
 
Biel jest uniwersalnym i wyabstrahowanym kolorem, obrazuje pomysł, który jeszcze nie przybrał ostatecznego kształtu. jesteś jednostką, indywidualistą i wędrowcem, ale nade wszystko samotnikiem. Wybrałeś prosty i czysty kolor, który domaga się dopiero uznania.
 
Ten kolor (Biel) - kończy mój cykl KOLORY  Jak widać cały pomysł nie przybrał jeszcze ostatecznego kształtu ale lada moment  powstanie jego kontynuacja. BIEL została zrobiona w bardzo ekstremalnych warunkach przy temperaturze odczuwalnej ok. -10C
 
fot.jg
19:02, jerzy.gumowski , KOLORY
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 stycznia 2009

 

Pochodzi ze strony 

Gatunki Śniegu
 
W zależności od czasu trwania przerwy pomiędzy dwoma kolejnymi opadami śniegu oraz od warunków pogodowych panujących w przerwach pomiędzy tymi opadami – warstwy śniegu ulegają przemianie zarówno na powierzchni jak i wewnątrz. Zaczynają formować się gatunki śniegu. Pokrywa śnieżna ulega przemianom na skutek tajania, oddziaływania wiatru, parowania i rekrystalizacji oraz pod działaniem ciśnienia. W polskich górach, w ciągu całej zimy występuje 9 gatunków śniegu, z których jedne ułatwiają, inne bardzo utrudniają jazdę na nartach. Wyróżnia się następujące podstawowe gatunki śniegu:
 
Puch Świeży – opad śniegu występuje przy bezwietrznej pogodzie w temperaturze ok. –100 C. Jest to śnieg bardzo nośny, dający maksimum satysfakcji w zjazdach, zwłaszcza jeżeli leży niezbyt grubą warstwą na twardym podłożu.
 
Puch Zsiadły – po kilku dniach bezwietrznej pogody puch świeży przekształca się pod wpływem swojego ciężaru w puch zsiadły, na powierzchni tworzy się krystaliczny szron. Puch zsiadły zapewnia doskonałe warunki narciarskie.
 
Gips Przewiany – powstaje wówczas, gdy opadom śnieżnym towarzyszy silny wiatr przy temperaturze 00 C. Zwiewa on puch z gładkich przestrzeni i gromadzi go na przeszkodach terenowych i odwietrznych stronach grzbietów górskich. Tworzy on nawisy, sformowania, zaspy w postaci tarcz i tzw. „kalafiorów”, które bardzo utrudniają poruszanie się na nartach. Śnieg ten jest na ogół tępy.
 
Gips Zbity – jest to śnieg ciężki, lecz nie mokry, silnie ubity wskutek oddziaływania wiatru i własnego ciężaru. Stawia znaczny opór przy wykonywaniu ewolucji narciarskich. Jest niebezpieczny, bo narty zapadają się głęboko.
 
Szreń – jeżeli po opadzie śniegu suchego nastąpi wzrost temperatury i ponowny jej spadek, na powierzchni powstaje warstwa zlodowaciałego, bardzo zbitego śniegu, który załamuje się pod ciężarem narciarza. Pod zlodowaciałą warstwą znajduje się przeważnie śnieg suchy. Jest to bardzo niebezpieczny i nieprzyjemny dla narciarza gatunek śniegu, silnie utrudniający jazdę i grożący kontuzjami.
 
Lodoszreń – występuje, gdy górna część pokrywy śnieżnej zbudowana jest z warstwy silnie zlodowaciałej, matowej i nie załamującej się pod ciężarem narciarza.
 
Śnieg Mokry – powstaje podczas opadu przy temperaturze około 00 C. Topniejące kryształki śniegu zatracają kształt gwiazdek i zlepiają się w duże płatki. Obserwuje się go również w czasie odwilży i na wiosnę. Lepi się do ślizgów nart, utrudnia jazdę, tworzy przed nartami zwały.
 
Śnieg Ziarnisty – mówimy o nim, gdy powierzchnia śniegu zbudowana jest z wyraźnie widocznych ziaren. Występuje najczęściej na wiosnę, gdy temperatura w ciągu dnia osiąga powyżej 00 C, a nocą jest mroźno. Stwarza doskonałe warunki narciarskie.
 
Firn – składa się z dużych nieregularnych ziaren, nie połączonych ze sobą, stale mokrych. Pomiędzy ziarnami występują pory wypełnione powietrzem. W Polsce występuje jedynie w Tatrach, wyłącznie w okresie wiosennym, gdy również nocą utrzymuje się temperatura poniżej 00 C. Jest to gatunek śniegu ulubiony przez narciarzy, jazda po nim jest szybka i bezpieczna.
 
Śnieg Sztuczny – powstaje w wyniku przetworzenia wody w specjalnych urządzeniach tzw. „działach śnieżnych”, „armatkach”. Do wody wprowadzanej do urządzenia dodaje się specjalne komponenty chemiczne powodujące różną krystalizację śniegu. Można go jedynie produkować w temperaturze poniżej -50 C.
 
 
OPRACOWAŁ:
Piotr OZAIST
Międzynarodowy Instruktor
Sportów Śnieżnych ISIA

fot.jg

21:22, jerzy.gumowski , Paralotnia
Link Komentarze (1) »
Zagłosuj na ten blog w konkursie Bloger 2008
wyborcza.pl
Jerzy Gumowski

Fotografuję od zawsze, w Gazecie Wyborczej jestem od początku, a na paralotni latam od 10 lat. Fotografia i latanie to moje dwie największe pasje.

top | © Agora SA | design by kate_mac
  • rospuda
  • tybetwatch