człowiek musi sobie czasami polatać

PTAKI

piątek, 13 marca 2009

W zeszłym roku 12 marca rano przyleciały szpaki.
Wczoraj, czyli też 12 marca od szóstej rano rozległ się wiosenny koncert przyszłych lokatorów starej szpaczej budki na moim balkonie. Skąd te ptaki wiedzą kiedy jest 12 marca?:-)))

 

fot.jg 12.03.09

11:21, jerzy.gumowski , PTAKI
Link Komentarze (12) »
środa, 11 marca 2009

W Estonii zamontowano kamery obserwujące różne zwierzęta . Mozna pooglądać foki ,karmik dla ptaków , paśnik w lesie ,

dziuplę puszczyka. Ja podglądam piękne, wielkie gniazdo Bielika wiszące na starej topoli. W gnieździe młoda para ptaków.

A to  jest fotografia warszawskiego Bielika.

12:25, jerzy.gumowski , PTAKI
Link Komentarze (3) »
niedziela, 08 lutego 2009

Buteo, to łacińska nazwa myszołowa. Buteo to spory drapieżnik ,  rozpiętość  skrzydeł do 140cm. W locie wygląda imponująco szczególnie wtedy gdy krąży nad łąkami w poszukiwaniu drobnych gryzoni.
Dzisiaj przez przypadek znaleźliśmy z żoną myszołowa . Siedział na ziemi, na małej łączce po środku przybrzeżnych chaszczy rosnących nad Narwią . Gdyby nie nasz pies, który nie zauważył ptaka i wpadł prosto na niego, pewnie byśmy nie zwrócili uwagi na brązową sylwetkę ptaka wtopioną w równie brązowe otoczenie. Spłoszony ptak poderwał się do lotu ale nie szło mu to najlepiej po kilkudziesięciu metrach wpadł w krzaki  i nie był w stanie ponownie wystartować .


Akcja ratownicza była szybka i sprawna . W samochodzie był dyżurny ręcznik dla psa i torba na zakupy . Udało się ściągnąć myszołowa z pięciometrowego krzaka ,przykryć ręcznikiem  i  z nadzieją, że przeżyje zawieźć do Ptasiego Azylu w warszawskim Zoo.
Stojący przy bramie Zoo pan ochroniarz wsiadł na rower i szybko zawiózł biedaka do specjalistów .
Niestety nie wiem co dalej od dwóch godzin nie mogę się dodzwonić do Ptasiego Azylu. Pewnie dla tego, że jest niedziela .

 

 

fot.jg

17:03, jerzy.gumowski , PTAKI
Link Komentarze (3) »
niedziela, 25 stycznia 2009
Na niedzielnym spacerze w okolicach Pomiechówka , na łąkowych rozlewiskach Narwi i Wkry  spotkałem parę młodych Bielików (pierwsza fotka). Niestety jak to czasami bywa sprzęt foto leżał w bagażniku i zanim zdążyłem go wyjąć ptaki były już bardzo daleko. Ale nie to mnie zmartwiło. Zdałem sobie sprawę z tego, że być może jest  to ostatnia zima latania  Bielików w tym miejscu. Jak wiadomo ktoś wpadł na pomysł rozbudowy lotniska Modlin . Zamiast Bielików będzie można oglądać odrzutowce.
Najlepsze fotki Bielika zrobiłem nad Wisłą, w okolicach Młocin (TU). W tym miejscu rozpoczęto właśnie prace przygotowawcze do budowy mostu północnego. W przyszłym roku , zimą Bielików już tam nie będzie. Przypomnę też, że nie można już oglądać  Bielików nad Wisłą w okolicach ul. Romantycznej . Wiosną młoda para ptaków została wypłoszona przez prace przy nielegalnym wysypisku gruzu i ziemi (TU). Ciekawe jak ta sprawa się skończyła?
 
 
 
a to czaple siwe
 
 
i Nurogęsi
 

20:16, jerzy.gumowski , PTAKI
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 18 stycznia 2009

Kiedyś było ich pełno,  w parkach, ogrodach i na skwerach. Dziś zobaczyć  gila w mieście to spore szczęście. To jeden z najładniejszych ptaków, oczywiście mowa o samcu bo samiczki są …… szare.

 

fot.jg

 

17:21, jerzy.gumowski , PTAKI
Link Komentarze (6) »
piątek, 16 stycznia 2009

Absolutnie niebywałe graniczące z cudem  lądowanie samolotu w rzece Hudson, przypomniało o problemie samolotów i ptaków. Nie wszyscy wiedzą ale na lotnisku Okęcie straszeniem ptaków zajmuje się sokolnik Grzegorz Dzik . Na wyposażeniu swojej placówki ma sokoły wędrowne, jastrzębia i kilka innych ptaków.
Najciekawszy z nich to orzeł przedni – prawdziwy orzeł w galerii drapieżników latających w Polsce. Jak wiadomo Bielik nie jest orłem .

 

 

 

 

 

20:12, jerzy.gumowski , PTAKI
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 stycznia 2009

Bez komentarza wstawiam kilka fotografii z czwartkowego spaceru. Dni są nie lotne , ale zawsze można podglądać jak latają lepsi.

 

 

 

22:23, jerzy.gumowski , PTAKI
Link Dodaj komentarz »
sobota, 03 stycznia 2009

Coraz częściej,  szczególnie zimą przelatują obok moich okiem Kwiczoły. W Polsce objęte są ścisłą ochroną ale jeszcze niedawno, spore ilości tych ptaków padały łupem myśliwych. Polowano na nie, bo podobno maja znakomite mięso, przesiąknięte aromatem jagód jałowca.

 

fot.jg

15:28, jerzy.gumowski , PTAKI
Link Komentarze (6) »
sobota, 17 maja 2008

Karmienie odbywa się bardzo intensywnie. Rodzice przylatują, co pięć minut przynoszą trawę, muchy, glizdy, morwy i małe liszki. Pisklaki są już bardzo durze i lada dzień cała rodzina odleci.

 
 
 
 
 
 
15:30, jerzy.gumowski , PTAKI
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 11 maja 2008

Moje szpaki uwijają się jak pszczoły w ulu – nic dziwnego mają czwórkę piskląt do wykarmienia. Samica jest bardziej płochliwa. Samiec nic sobie nie robi z obecności ludzi, psa i żółwia. Przelatuje pół metra od mojego nosa prosto do budki a czasami wyląduje bardzo blisko spacerującego po balkonie żółwia i złowrogo na niego skrzeczy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot.jg

15:56, jerzy.gumowski , PTAKI
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2
Zagłosuj na ten blog w konkursie Bloger 2008
wyborcza.pl
Jerzy Gumowski

Fotografuję od zawsze, w Gazecie Wyborczej jestem od początku, a na paralotni latam od 10 lat. Fotografia i latanie to moje dwie największe pasje.

top | © Agora SA | design by kate_mac
  • rospuda
  • tybetwatch