człowiek musi sobie czasami polatać

TYBET

poniedziałek, 31 marca 2008

Siedzę sobie przed ekranem mojego nowego telewizora, musiałem zmienić bo znajomi ciągle powtarzali, że na czarno-biały telewizor z falującym, kropkowanym obrazem mogą sobie pozwolić tylko snobistyczni milionerzy. Oglądam programy informacyjne.

Teraz mam wielki ekran buchający kolorami. Niestety nie oznacza to wcale zmiany jakości, programów-wręcz przeciwnie. Oba polskojęzyczne programy informacyjne typu 24godziny (na okrągło) pokazują i ogłaszają swoim odbiorcom informacje o dotarciu pod silną eskortą ognia olimpijskiego na Plac Niebiańskiego Spokoju. Materiał filmowy, w bardzo złej jakości, pokazuje sceny prawie jak z Korei Północnej a komentarz jak z czasów propagandy sukcesu.
Niestety nie pokazano żadnych informacji z dzisiejszych protestów w sprawie Tybetu. Dlatego uwielbiam mojego nowego pilota, bardzo szybko przełącza informacje o chińskiej olimpiadzie na MTV.
Niżej kilka dzisiejszych i wczorajszych fotografii z protestów na całym świecie.

 

New Delhi

REUTERS/Adnan Abidi (INDIA)
New Delhi
REUTERS/Adnan Abidi (INDIA)
Sydney, Australia
(AP Photo/Mark Baker)
Rio de Janeiro
(AP Photo/Ricardo Moraes)
Nepal pod Cińską ambasadą
(AP Photo/Binod Joshi)
New Delhi
(AP Photo/Gurinder Osan)
Budapeszt, Węgry
REUTERS/Karoly Arvai (HUNGARY)
17:20, jerzy.gumowski , TYBET
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 30 marca 2008

Wstawiam do mojego bloga flagę tybetańską. To taka mała kropla w całym potoku ostatnich protestów i akcji w sprawie wolnego Tybetu.

22:19, jerzy.gumowski , TYBET
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 marca 2008

Do trwającej dyskusji o bojkocie olimpiady lub o sposobach w jaki Monika Pyrek powinna zaprotestować przeciw masakrze w Tybecie mam tylko tyle do powiedzenia – nie interesuje mnie olimpiada w stolicy totalitarnego państwa. Przygotowano ją z tych samych powodów dla których komitet olimpijski złożył ukłon Hitlerowi w 1936 r.
Oszołomione propagandowym sukcesem władze Chin po olimpiadzie zrobią rzeczy o jakich cywilizowana Europa wie od przeszło 70 lat
Nie interesuje mnie ta olimpiada. W czasie jej trwania będę czytał książki jakie dostałem od Adama Kozieła z Fundacji Helsińskiej a jest ich sporo.

Ten wpis to też jest taki mały apel do moich kolegów fotografów - fotografujcie w Pekinie sport a nie sukces propagandowy totalitarnego reżimu.

Jak was poproszą rodzime redakcje o fotki z otwarcia powiedzcie ,że aparat się zepsuł.

Niżej fotki z demonstracji pod Pałacem Prezydenckim, z którego w końcu wyszły w miarę sensowne słowa o sytuacji w Tybecie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot.jg

 

 

21:51, jerzy.gumowski , TYBET
Link Komentarze (5) »

Nie wiem czy w natłoku informacji umknęła mi gdzieś wiadomość połączona z fotografia o udziale Wacława Havla w demonstracji w obronie Tybetu, dlatego wracam do tego wydarzenia z 19 marca z Pragi.

 (AP Photo/CTK, Stan Peska)  

12:57, jerzy.gumowski , TYBET
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 20 marca 2008
Jutro czyli w piątek pod pałacem prezydenckim o godzinie 18.00 demonstracja poparcia dla Tybetańczyków. Bardzo was wszystkich zapraszam. Ja też tam będę.
fot.jg

19:53, jerzy.gumowski , TYBET
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 16 marca 2008

Dzisiejszy protest pod ambasadą Chin w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot.JG

14:36, jerzy.gumowski , TYBET
Link Komentarze (4) »
sobota, 15 marca 2008
" alt="" />
20:40, jerzy.gumowski , TYBET
Link Dodaj komentarz »

Jutro 16.03.2008 o 13.00 pod Ambasadą Chin możemy pokazać swoją solidarność z Tybetańczykami.

" alt="" />

 

 

20:14, jerzy.gumowski , TYBET
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 10 marca 2008

10.03.2008

Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy

 

 

Z okazji przypadającej dziś czterdziestej dziewiątej rocznicy narodowego, pokojowego powstania w Lhasie 10 marca 1959 roku, modlę się oraz składam hołd dzielnym mężczyznom i kobietom, których poddawano niewypowiedzianym próbom i którzy oddali życie za sprawę naszego narodu, oraz wyrażam solidarność z Tybetańczykami doświadczającymi obecnie represji i prześladowań. Pozdrawiam też rodaków w kraju i poza jego granicami oraz tych, którzy popierają naszą sprawę i którym droga jest sprawiedliwość.

 

Od niemal sześciu dekad we wszystkich regionach naszego kraju nazywanych Czolka-Sum (czyli w U-Cangu, Khamie i Amdo) poddawani chińskim represjom Tybetańczycy żyją w ciągłym lęku, zastraszani i otoczeni podejrzliwością. Niemniej udało się im zachować nie tylko naszą wiarę religijną, patriotyzm oraz unikalną kulturę, ale i fundamentalne pragnienie wolności. Żywię wielki podziw dla niezwykłych przymiotów naszego narodu i jego nieposkromionej odwagi. Napawają mnie one wielką radością i dumą.................................................. Cały tekst orędzia TU

A poniżej kilka fotografi z dzisiejszej demonstracji w stolicy Nepalu Katmandu.

 

EUTERS/Gopal Chitrakar (NEPAL)

EUTERS/Gopal Chitrakar (NEPAL)

EUTERS/Gopal Chitrakar (NEPAL)

(AP Photo/Binod Joshi)

(AP Photo/Binod Joshi)

(AP Photo/Binod Joshi)

REUTERS/Shruti Shrestha (NEPAL)

21:22, jerzy.gumowski , TYBET
Link Dodaj komentarz »
środa, 13 lutego 2008

Steven Spielberg zrezygnował ze współpracy z organizatorami igrzysk olimpijskich w Pekinie w proteście przeciwko polityce Chin wobec Darfuru.
Jak wiadomo Darfur to nie jedyne miejsce na świecie w którym działalność władz Chinskich doprowadza do cierpień narodów i ludności cywilnej.
Podobnej akcji jak wystąpienie Spielberga wymaga sytuacja w Tybecie.
Można o tym TU przeczytać.

Przy okazji przypomnę kilka archiwalnych fotografii.

 

 

 

 

 

20:38, jerzy.gumowski , TYBET
Link Komentarze (2) »
Zagłosuj na ten blog w konkursie Bloger 2008
wyborcza.pl
Jerzy Gumowski

Fotografuję od zawsze, w Gazecie Wyborczej jestem od początku, a na paralotni latam od 10 lat. Fotografia i latanie to moje dwie największe pasje.

top | © Agora SA | design by kate_mac
  • rospuda
  • tybetwatch