człowiek musi sobie czasami polatać

Lotnisko Modlin

czwartek, 01 maja 2008

Chrońmy rozlewiska NARWI pod Modlinem, mało jest takich miejsc pod Warszawą.

Zawsze zadaje sobie pytanie, dlaczego tworząc nowe infrastruktury wybieramy miejsca unikalne z punktu widzenia ekologicznego. No - może nie ja ale urzędnicy.

Rospuda, Gopło, rozlewiska Narwi, czy np. pomysł budowy wylotówki z Warszawy na Gdańsk wzdłuż brzegów Wisły są zbliżone do starych pomysłów jeszcze z czasów stalinowskich, budowania Huty Warszawa w okolicach Kampinosu i Żoliborza czy Nowej Huty obok Krakowa.

Lotnisko Modlin to stara po radziecka koncepcja lotnicza związana z zimną wojną a jak wiadomo w tamtych czasach o ekologii nikt nie myślał. Dziś zimną wojnę w Modlinie zamieniono na rachunek ekonomiczny, z którego wynika że rozlewiska Narwi nic nie kosztują i można je zniszczyć.
Co powoduje, że ta koncepcja jest tak mocno forsowana ?
Dlaczego nie myśli się o międzynarodowym lotnisku między Warszawą a Łodzią ?
Tam nie ma unikalnych terenów przyrodniczych takich jak połączenie dwóch wielkich rzek pod Modlinem – Wisły i Bugonarwi.

 

 

 

 

 

19:40, jerzy.gumowski , Lotnisko Modlin
Link Komentarze (5) »
wtorek, 29 kwietnia 2008

Poniżej kilka ptaków zamieszkujących czasowo lub na stale rozlewiska Narwii pod Modlinem. Dokładnie w tym miejscu nad którym będzie pas dolotowy do planowanego lotniska.

 

 

 

 

 

fot.jg

13:19, jerzy.gumowski , Lotnisko Modlin
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 28 kwietnia 2008

Kilka fotografii z miejsca, nad którym ma przelatywać 70 samolotów typu 737 dziennie. Chodzi oczywiście o lotnisko Modlin i rozlewiska Narwii w okolicach Pomiechówka.

fot.jg
15:10, jerzy.gumowski , Lotnisko Modlin
Link Komentarze (5) »
wtorek, 22 kwietnia 2008

Do dyskusji o uruchomieniu podwarszawskiego lotniska Modlin chciałbym dorzucić swoje trzy grosze.

Miejsce połączenia dwóch wielkich rzek Wisły i Narwi oraz powodziowe rozlewiska wokół rzeki Wkry w Okolicach Pomiechówka to jedne z najwspanialszych miejsc do obserwacji ptaków w okolicach Warszawy. Szczególnie wiosną, gdy teren ten staje się naturalnym lądowiskiem postojowym dla ptaków wędrownych. Co roku wiosną spędzam tam sporo czasu na fotografowaniu wszystkiego co lata. Perspektywa uruchomienia w tym miejscu lotniska pasażerskiego dla ciężkich samolotów odrzutowych jest dla mnie przerażająca. Porównuję ją z pomysłami przecięcia Doliny Rospudy obwodnicą Augustowa.

To jeden z pary bielików mieszkających na rozlewiskach Narwii pod Modlinem.

Fotografia wykonana 12.01.2008

 

A to rozlewiska

Rzeka Wkra

 

 

 

 

 

fot.JG

20:41, jerzy.gumowski , Lotnisko Modlin
Link Komentarze (5) »
Zagłosuj na ten blog w konkursie Bloger 2008
wyborcza.pl
Jerzy Gumowski

Fotografuję od zawsze, w Gazecie Wyborczej jestem od początku, a na paralotni latam od 10 lat. Fotografia i latanie to moje dwie największe pasje.

top | © Agora SA | design by kate_mac
  • rospuda
  • tybetwatch